Elementem niezbędnym do tego, by współcześnie firmy działające w różnych branżach (ale także organizacje pozarządowe, instytucje publiczne itd.) mogły funkcjonować w odpowiedni sposób – zwłaszcza w czasach szeroko rozpowszechnionej pracy zdalnej – jest stałe połączenie z siecią bezprzewodową (Wi-Fi). Jej wydajne działanie oraz zabezpieczenie przed możliwymi cyberzagrożeniami stanowią podstawę braku przestojów w wykonywaniu codziennych działań. Oczywiście, w każdym przypadku może dojść do sytuacji, w której w sieci bezprzewodowej pojawią się problemy związane zarówno z działaniami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. By zmniejszyć to ryzyko i usprawnić zachodzące procesy przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na automatyzację Wi-Fi. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega takie działanie i jakie niesie za sobą korzyści dla biznesu.

Korzyści z automatyzacji Wi-Fi – spis treści:

  1. Automatyzacja Wi-Fi – na czym polega?
  2. Automatyzacja Wi-Fi – jakie korzyści dla firmy?
  3. Korzyści z automatyzacji Wi-Fi – podsumowanie

Automatyzacja Wi-Fi – na czym polega?

Automatyzacja Wi-Fi polega na wykorzystaniu różnego rodzaju technologii oraz narzędzi w celu usprawnienia procesów konfiguracji, monitorowania i zarządzania siecią w organizacji.Dzięki zastosowaniu m.in. systemów zarządzania siecią (NPS), protokołów zdalnego zarządzania (np. SNMP), algorytmów inteligentnego zarządzania siecią czy technologii wykrywania i konfigurowania urządzeń (np. Zero Touch Provisioning) nie ma konieczności ręcznego wykonywania dotychczas niezbędnych czynności, takich jak m.in.:

  • przydzielanie pasma,
  • przypisywanie urządzeń do najlepszych punktów dostępowych,
  • wykrywanie i rozwiązanie problemów w sieci,
  • włączanie i wyłączanie sieci w określonych godzinach,
  • skalowanie sieci (w celu uniknięcia przeciążenia),
  • monitorowanie i konserwacja urządzeń znajdujących się w sieci (routery, mosty itd.).

Automatyzacja Wi-Fi – jakie korzyści dla firmy?

Rezygnacja z ręcznego zarządzania siecią bezprzewodową prowadzi więc do optymalizacji zachodzących procesów związanych z korzystaniem z sieci bezprzewodowej, dzięki czemu w przedsiębiorstwach stawiających na takie udogodnienie można zauważyć szereg korzyści biznesowych. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

  1. Oszczędność czasu i kosztów

    Szybsza konfiguracja i instalacja, łatwiejsze zarządzanie, optymalizacja wykorzystania pasma – te wszystkie czynniki sprawiają, że automatyzacja Wi-Fi prowadzi do zmniejszenia obciążenia osób stanowiących część zespołu IT (zwłaszcza administratorów sieci), dzięki czemu pracownicy mogą się skupić na innych obszarach działania. Jednocześnie ten proces zapewnia wyłączenie niewykorzystywanych urządzeń bez ingerencji człowieka, co prowadzi do oszczędzania energii elektrycznej, a przez to – obniżenia kosztów. Chroni również przed potencjalnymi problemami (poprzez zdolność wczesnego wykrywania i stałej kontroli), które mogłyby skutkować koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych.

  2. Wyższy poziom bezpieczeństwa

    Zautomatyzowanie procesów związanych z Wi-Fi (dzięki stałemu monitorowaniu i analizie ruchu sieciowego) pozwala również na to, by administratorzy sieci mogli szybciej zareagować w sytuacji pojawienia się niebezpieczeństwa związanego np. z atakiem hakerskim, próbą wyłudzenia danych czy pojawieniem się złośliwego wirusa. To jednak nie wszystko – tego typu systemy zapewniają, że wszystkie urządzenia w sieci są zawsze zaktualizowane i odpowiednio chronione przed najróżniejszymi zagrożeniami. Co więcej, w przypadku awarii lub problemów w sieci Wi-Fi, systemy mogą samodzielnie wykryć i zlokalizować problem, a następnie podjąć kroki w celu naprawy sytuacji.

  3. Łatwiejsza konfiguracja sieci

    Dzięki automatyzacji Wi-Fi nie ma konieczności ręcznego konfigurowania każdego urządzenia, co stanowi proces czasochłonny i wymagający zaawansowanej wiedzy technicznej. Nowoczesne technologie pozwalają na to, by nowe urządzenie samodzielnie znalazło sieć i skonfigurowało swoje ustawienia zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez administratora. Pomocne w tym zakresie są zwłaszcza systemy zarządzania siecią (NMS), dzięki którym administratorzy mogą szybko i łatwo zarządzać całą siecią z jednego miejsca (konfigurować oraz aktualizować ustawienia sieci takie jak pasma, nazwy sieci, hasła, filtry adresów MAC i wiele, wiele innych).

  4. Lepsza wydajność sieci

    Zmechanizowanie przydzielania pasm oraz przypisywania urządzeń do najlepszych punktów dostępowych powoduje, że pojawia się mniej problemów związanych z jakością połączenia z Internetem (z racji większej kontroli nad obciążeniem), co przekłada się na to, że doświadczenia użytkowników znacząco się polepszają. Dzięki wykorzystywanym technologiom (optymalizującym prędkość i zwiększającym wydajność) członkowie poszczególnych zespołów mogą wykonywać swoje obowiązki bez zbędnych przestojów, negatywnych odczuć czy konieczności proszenia o pomoc dział IT. Jednocześnie automatyzacja przekłada się na większą elastyczność sieci, co usprawnia dopasowanie do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Korzyści z automatyzacji Wi-Fi – podsumowanie

Z roku na rok zwiększa się liczba podpinanych do sieci bezprzewodowej urządzeń, co jest nieodłącznie związane z tym, że coraz więcej czynności wykonywanych jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. By zapewnić sobie brak przestojów w realizowaniu działań, zadbać o mniejsze obciążenie zasobów IT (których często odczuwa się niedobór) czy zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów wstrzymujących prace całej firmy, warto zdecydować się na automatyzację Wi-Fi. Korzyści związane z takim działaniem zobaczy się już w krótkim okresie – zwłaszcza w zakresie zaoszczędzonego czasu oraz środków finansowych, co bez wątpienia dla każdego przedsiębiorcy ma priorytetowe znaczenie.

Przeczytaj także: 10 narzędzi internetowych dla małych biznesów

Jeśli podobają Ci się treści, które tworzymy, sprawdź również: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, YouTube, Pinterest,TikTok.

Korzyści z automatyzacji Wi-Fi andy nichols avatar 1background

Autor: Andrzej Naborowski

Specjalista od rozwiązywania problemów. Posiada 5 różnych stopni naukowych i nieskończone pokłady motywacji, co czyni go idealnym przedsiębiorcą i menadżerem. Przy poszukiwaniu pracowników i partnerów biznesowych największe znaczenie ma dla niego otwartość i ciekawość świata.