Moda na prowadzenie newsletterów wydaje się nie mieć końca. Zaproszenia do dołączenia do kolejnych społeczności spływają ze wszystkich stron. Czy listy mailingowe są jednak wciąż w cenie? Jak zbudować listę mailingową dla marketingu afiliacyjnego i sprawić, by cieszyła się powodzeniem? Podpowiadamy sprawdzone metody!

​​Jak zbudować listę mailingową dla marketingu afiliacyjnego?

  1. Lista mailingowa – o co właściwie chodzi?
  2. E-mail marketing zgodny z prawem
  3. Zawsze z wyboru
  4. Zdobądź kontakty
  5. Słowem o technikach tworzenia
  6. O tym musisz wiedzieć!

Lista mailingowa – o co właściwie chodzi?

Lista mailingowa to nic innego, jak zebrana w jednym miejscu lista kontaktów. Pozwala Ci ona na zostanie w nieprzerwanym kontakcie z użytkownikami. Być może sam miałeś okazję podzielić się adresem poczty elektronicznej z marką bądź prywatnym autorem. Czy treści, które dostajesz są dla Ciebie wartościowe? Czy tego rodzaju wiadomości to raczej zbędny i irytujący spam? Podzielenie się kontaktem to z pewnością szansa na wartościowy content, ale i ryzyko śmieciowych e-maili. Internetowa lista mailingowa to tak naprawdę przeniesienie się tradycyjnej poczty do świata online. Świat oszczędza: czas, koszty transportu i produkcję broszur.

E-mail marketing zgodny z prawem

Czy e-mail marketing jest legalny? Z samego założenia jak najbardziej tak. Prawo determinuje natomiast dzielenie się w sieci nawet najbardziej podstawowymi danymi. O obowiązkach i zakazach mówią przepisy obowiązujące w danym kraju. Proces tworzenia listy rozpocznij od zapoznania się z aktualnymi zasadami. Użytkownicy muszą udzielić konkretnych zgód na świadczenie usług drogą elektroniczną. Lista mailingowa może zrzeszać jedynie osoby, które świadomie wyraziły chęć otrzymywania e-mail marketingowych treści.

Zawsze z wyboru

Użytkownik ma prawo zapisać się do Twojej sieci – powinien jednak móc równie łatwo zrezygnować z uczestnictwa. Po pierwsze – jest to zgodne z prawem. Po drugie – to sposób na bycie fair w stosunku do odbiorcy. Umieszczenie informacji i sposobu rezygnacji w widocznym miejscu sprawi, że o wiele łatwiej będzie Ci pozyskać kolejnych czytelników. Każdy z nas chce samodzielnie podejmować decyzje. Wciel się teraz w drugą stronę. Możliwość wypisania się może znaleźć się np. w stopce Twoich wiadomości oraz w stopce witryny. Pokazanie wyboru to sposób na zdobycie zaufania użytkownika.

Zdobądź kontakty

Dopiąłeś wszystkich kwestii technicznych. Wiesz już, jak tworzyć zgodnie z prawem. Pojawia się więc zasadnicze pytanie – co robić, by użytkownicy chcieli się zapisywać? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

  1. Pojawianie się rekomendującego zapisu do newslettera to stara metoda. Pokaż korzyści – zapisz się, a: dostaniesz darmowego e-booka, otrzymasz zniżkę na pierwsze zakupy lub każdego tygodnia na Twoją skrzynkę trafi autorski poradnik. Coraz częściej odchodzi się od wyświetlania komunikatu (pop-up’u) po każdorazowym wejściu na stronę i wykorzystuje dokładnie przeciwny zabieg – tj. komunikat przed opuszczeniem witryny.
  2. Zachęta do zapisu do newslettera może znaleźć się w pasku bocznym . Nie zaśmiecaj tej przestrzeni i spraw, by opcja była cały czas w pełni widoczna.
  3. Rzadziej spotykana, ale pełna potencjału jest także zachęta do podzielenia się kontaktem w świecie realnym. Bierzesz udział w targach branżowych? Przygotuj ankiety oraz wizytówki pozwalające na wymianę kontaktów. Możesz wysłać jedną wiadomość, która będzie np. podziękowaniem za spotkanie i zaproszeniem do pozostania w kontakcie.
  4. Informacja o newsletterze może pojawić się w górnym pasku strony . Ta opcja wymaga jednak przemyślanego projektu. Pasek nie może dominować strony.
  5. Nie proś o zbyt wiele danych – może sam e-mail i imię wystarczą? Użytkownik musi czuć się bezpiecznie, a lista mailingowa wymaga jedynie podstawowych informacji.
  6. Zawsze wykorzystuj wspomniane w poprzednich artykułach CTA (Call to Action). Zachęcaj do działania poprzez komunikaty – “zrób”, “zapisz się”, “spróbuj”.
  7. Koniecznie zwróć uwagę na profesjonalny i atrakcyjny wizualnie komunikat i formularz zapisu.

Słowem o technikach tworzenia

Pojawia się zasadnicze pytanie. Jak stworzyć możliwość zapisu na listę? Co zrobić, aby formularz był łatwy w obsłudze i działał bez zarzutu? Na szczęście lista mailingowa to popularna funkcjonalność, a ty nie musisz być inżynierem do jej stworzenia. Dostępne liczne programy przeprowadzą Cię sprawnie przez cały proces. Do najpopularniejszych systemów wysyłkowych należą:

  • Freshmail – umożliwiający łatwe sprawdzanie wyników i statystyk, pozwalający na umieszczenie kodów QR program cieszy się ogromną popularnością,
  • Mailchimp – proponuje ograniczoną darmową wersję i świetnie sprawdza się w aplikacji mobilnej dla twórcy newslettera,
  • CleverReach – znany i lubiany program, który dobrze współgra z najpopularniejszymi platformami do tworzenia stron (Magento, WordPress, Prestashop etc.).
  • MailJet – popularny na całym świecie, działający zarówno w chmurze, jak i w przeglądarkach internetowych program. Pozwala na darmową wysyłkę nawet 6 tysięcy maili miesięcznie,
  • GetResponse to nasza ostatnia propozycja. Szanowany i łatwy w obsłudze program wykorzystują twórcy na całym świecie. Dlaczego tak mało dziś o nim? GetResponse to rozwiązanie dla bardziej doświadczonych wydawców, dysponujących większym budżetem. Oferuje dużo więcej funkcjonalności niż tylko lista mailingowa.

O tym musisz wiedzieć!

Słowem podsumowania przypominamy najważniejsze fakty związane z e-mail marketingiem. To potężne narzędzie pozwala na łatwe mierzenie efektów Twoich działań. Umieszczanie specjalnych linków pozwala zidentyfikować, że ruch na stronie reklamodawcy pochodzi właśnie od Ciebie. Pamiętaj też, że pozyskanie kontaktów to jedno – teraz Twoim zadaniem jest utrzymanie pokaźnej liczby subskrybentów. Buduj relacje; kontaktuj się regularnie, lecz nienachalnie (np. 1-2 razy w tygodniu) i dostosowuj treści pod grupę odbiorców. Z czasem subskrybentów możesz podzielić na segmenty. Inne treści zaproponujesz stałym bywalcom, a jeszcze inne osobom, którym chcesz o sobie przypomnieć. Rozmawiaj z użytkownikami, pytaj w ankietach o oczekiwania i potrzeby. Wykorzystuj bycie w kontakcie, stale dąż do pozyskania nowych subskrybentów i działał tak, by chciano Cię odwiedzać! Lista mailingowa to dopiero początek pracy!

Przeczytaj także: Jak prowadzić marketing afiliacyjny bez strony internetowej?

Jeśli podobają Ci się treści, które tworzymy, sprawdź również: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, YouTube, Pinterest,TikTok.

​​Jak zbudować listę mailingową dla marketingu afiliacyjnego? zofia lipska avatar 1background

Autor: Zofia Lipska

Dzięki ponad 10-letniemu doświadczeniu w marketingu cyfrowym, Zofia nie tylko zna zasady tej branży, ale przede wszystkim wie, jak je łamać, aby osiągnąć nadzwyczajne rezultaty.