WooCommerce jest darmową wtyczką do stron WordPress. Korzysta z niej ponad 4 mln witryn a liczba pobrań przekracza już 140 mln. Na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, dlatego warto prześledzić proces stworzenia sklepu i poznać tajniki instrukcji jak zbudować swój sklep WooCommerce.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce – omówione zagadnienia:

  1. Domena i hosting
  2. WordPress
  3. Certyfikat SSL
  4. Podstawowe informacje WordPress
  5. Instalacja wtyczki WooCommerce
  6. Konfiguracja
  7. Zakładka „WooCommerce”
  8. Dodawanie produktów
  9. Wygląd sklepu
  10. Wtyczki i rozszerzenia
  11. Płatności
  12. Wysyłka
  13. Marketing
  14. Analityka
  15. Podsumowanie

Domena i hosting

Domena to adres, pod którym będzie wyświetlał się sklep internetowy. Hosting to udostępnione zasoby serwera, który pracuje 24/7 i z którego wczytuje się dana strona internetowa. Przy ich wyborze należy kierować się nie tylko kosztem, ale również możliwościami serwera i bezpieczeństwem. Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w hostingu stron, które są zintegrowane z WordPressem. Do najpopularniejszych z nich należą: BlueHost, Pressable, SiteGround, CyberFolks, LH.pl oraz home.pl.

WordPress

Posiadając już domenę i hosting, wystarczy zainstalować na nim WordPressa. W razie problemów, można poprosić o pomoc dostawcę hostingu albo sprawdzić, czy nie ma on wbudowanej funkcji instalacji WordPressa. Wtedy wystarczy zalogować się do panelu. Po zakupie domeny i hostingu, niektórzy dostawcy mogą wysłać na wskazany wcześniej e-mail, wiadomość z linkiem. Po kliknięciu w niego, użytkownik zostaje przeniesiony do strony rejestracji na WordPress, gdzie musi uzupełnić podstawowe dane, takie jak: login, nazwa sklepu, adres e-mail, hasło. Po tym etapie może już zalogować się do swojego konta.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL pozwala na bezpieczne połączenia i poufność przesłanych informacji. Aby go włączyć wystarczy zalogować się do konta, u dostawcy hostingowego (link może znajdować się w wiadomości mailowej), i tam w panelu klienta aktywować certyfikat SSL. Na obrazku poniżej, przykład z panelu klienta, który ma hosting na jdm.pl.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Podstawowe informacje WordPress

Przed zainstalowaniem WooCommerce warto skonfigurować podstawowe ustawienia na WordPress. W tym celu należy przejść z kokpitu do zakładki „Ustawienia” i zmienić tytuł witryny oraz opcjonalnie opis. Sprzedawca zobowiązany jest podać również adres e-mail, na który będzie dostawał powiadomienia od WooCommerce. W tej zakładce możliwe jest także zmienienie ustawień strefy czasowej. Na końcu należy zaakceptować i zapisać wszystkie ustawienia.

Instalacja wtyczki WooCommerce

W celu zainstalowania wtyczki WooCommerce, należy wejść z pulpitu WordPress do zakładki „Wtyczki” → „Dodaj nową”. W polu wyszukiwania wystarczy wpisać „WooCommerce”, zainstalować ją i następnie włączyć.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Jak zbudować swój sklep WooCommerce? Konfiguracja

Po zainstalowaniu wtyczki, należy przejść przez proces konfiguracji, który uruchamia się automatycznie. Kreator będzie wymagał uzupełnienia takich danych, jak:

  • adres sklepu,
  • metody płatności – na tym etapie istnieje możliwość zaznaczenia, z których bramek płatności chce korzystać sprzedawca. WooCommerce umożliwia korzystanie z płatności online PayPal oraz z klasycznych form, np. przelew tradycyjny, za pobraniem. Dodatkowe metody płatności, np. PayU można aktywować po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki,
  • metody wysyłki – na tym etapie należy wpisać domyślne kwoty, ponieważ szczegółowe ustawienie wysyłek, uzupełnia się już po uruchomieniu WooCommerce,
  • dodatkowe funkcje – ten etap daje możliwość zainstalowania dodatkowych funkcji. Początkującym sugerowana jest instalacja motywu Storefront, który pomoże w zrozumieniu funkcjonowania WooCommerce. Na późniejszym etapie można taki szablon zmienić. Kolejne możliwości są opcjonalne: automatyczne stawki podatkowe (sprzedawcy, którzy chcą mieć większa kontrolę nad podatkami, powinni pominąć tę funkcję), MailChimp (newsletter), Facebook,
  • wtyczka „JetPack” – przed zakończeniem konfiguracji, sprzedawcy zostanie zasugerowane zainstalowanie wtyczki JetPack, która łączy w sobie wiele funkcji. Może ona powodować wolniejsze działanie strony, dlatego można pominąć ten krok.
Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Zakładka „WooCommerce”

W zakładce „WooCommerce”, sprzedawca ma dostęp, m.in. do:

  • Zamówień – może przeglądać wszystkie zamówienia, sortować je, przeglądać jakich produktów dotyczą, itp.,
  • Klientów – tworzy się baza klientów, ich nazwy użytkowników, maile, daty rejestracji, itp.,
  • „Ustawienia” → „Produkty” – tutaj sprzedawca może ustalić jednostki wagi i miary oraz inne ustawienia związane z wyświetlaniem produktów,
  • „Ustawienia” → „Podatek” – w tym miejscu możliwe jest wpisanie stawek podatkowych oraz ustawień z nimi związanych,

Dodawanie produktów

W celu dodania produktu do asortymentu sklepu, należy w kokpicie wybrać zakładkę „Produkty” → „Dodaj nowy”. W pierwszej kolejności trzeba uzupełnić tytuł oferowanego produktu, a następnie opis.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Z prawej strony istnieje możliwość przypisania go do istniejącej już kategorii lub utworzenie nowej. Można dodać również tagi produktu, obrazek główny oraz galerię, prezentującą przedmiot.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Poniżej znajduje się pole „Dane produktu”, gdzie należy podać informacje odnośnie: ceny, wysyłki, zapasów, itp.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Pod tym oknem znajduje się miejsce na dodanie krótkiego opisu, który będzie wyświetlany użytkownikom przeglądającym wiele produktów na danej stronie.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Po uzupełnieniu wszystkich informacji, należy nacisnąć przycisk „Opublikuj”.

Wygląd sklepu

W panelu głównym należy wybrać zakładkę „Theme Panel” → „Install Demos”. W kategorii „eCommerce” dostępne są trzy szablony. Po wybraniu jednego z nich, wyświetla się komunikat, jakie wtyczki najlepiej zainstalować. Następnie importowane są dane – ten etap może chwilę potrwać. Wybrany szablon można dostosować do swoich potrzeb, zmieniając np. układ elementów. Wystarczy na kokpicie wybrać zakładkę „Wygląd” → „Dostosuj”.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Wyświetli się wtedy okno, w którym możliwe jest dostosowanie takich elementów jak: kolory, menu, obrazek tła, widżety, itp.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Wtyczki i rozszerzenia

Wtyczki i rozszerzenia są opcjonalne, lecz umożliwiają skorzystanie z wielu ciekawych funkcji, np.: chat, śledzenie zapasów, automatyzacja maili. Niektóre z nich są płatne, a z niektórych można korzystać za darmo. Ciekawymi wtyczkami są, np.:

  • YITH WooCommerce WishList – ta wtyczka umożliwia tworzenie list zakupowych. Klient może podzielić się swoją listą ze znajomymi, co pomaga dotrzeć do większej ilości potencjalnych klientów,
  • Smush Image i ShortPixel – są to wtyczki, które zmniejszają wagę obrazków, co pozytywnie wpływają na szybkość ładowania się strony,
  • WooCommerce Beeketing – wtyczka ta pomaga w zwiększeniu sprzedaży poprzez, np. oferowanie zniżek na produkty uzupełniające, wyświetlanie okienek pop-up, tworzenie kampanii mailingowej,
  • Antispam Bee! – pomaga w walce ze spamem. Wtyczka blokuje sztucznie wygenerowane komentarze.

Wtyczki wykorzystywane są również do wprowadzenia dodatkowych form płatności, metod dostawy, narzędzi marketingowych, narzędzi do zbierania i analizy danych, itp.

Płatności

Klienci zwracają dużą uwagę na metody płatności. Interesują ich takie, które są szybkie i bezpieczne. WooCommerce oferuje podstawowe sposoby: przelew tradycyjny, karta kredytowa, PayPal oraz płatność czekiem. Ich zaletą jest to, że są bezpłatne, jednak taki okrojony wybór może być niewystarczający. Zarówno klienci, jak i sam sprzedawca mogą być niezadowoleni z czasu transakcji.

System płatności online, czyli płatności elektroniczne, umożliwiają przeprowadzenie transakcji za pomocą Internetu. Zakres ofert i związany z nimi koszt, a także długość trwania umowy, jest zależny od wybranego operatora. Zdecydowanie się na którąś z bramek płatniczych, może wiązać się z poniesieniem opłaty aktywacyjnej oraz pobraniem odpowiedniej wtyczki (która również jest płatna). Operatorzy mogą również pobierać prowizje od transakcji. Pryzy wyborze bramki płatności, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo transakcji, możliwość płacenia kartami płatniczymi, dostępność płatności mobilnych oraz dostęp do środków (zasady wypłacania, prowizje).

Wysyłka

Wysyłka stanowi bardzo ważny element, podczas dokonywania zakupu, dlatego sprzedawca powinien poświęcić swój czas na wprowadzenie konkretnych ustawień. Aby to zrobić, należy z kokpitu przejść do zakładki „WooCommerce” → „Ustawienia” → „Wysyłka”.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Na tym etapie należy ustalić strefy wysyłki, czyli określić obszary geograficzne, na których dostępne będą konkretne metody wysyłki. W ten sposób, klient na podstawie swojego adresu, będzie automatycznie dopasowany do odpowiedniej strefy i zostaną mu zaprezentowane odpowiednie formy dostawy. W celu utworzenia strefy wysyłki, należy kliknąć „Dodaj strefę wysyłki”.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

W następnym kroku należy podać nazwę strefy, regiony (np. Polska lub poszczególne kody pocztowe) oraz określić jakie metody wysyłki będą w niej obowiązywać.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

W WooCommerce dostępne są trzy standardowe metody wysyłki:

  • płaska stawka – stała kwota za wysyłkę,
  • darmowa wysyłka,
  • odbiór osobisty.

Klasy wysyłkowe to przydatne narzędzie dla sprzedawców oferujących produkty o różnych gabarytach. Aby przypisać odpowiednią klasę wysyłkową do produktu, należy wejść w zakładkę „Produkty” → Edytować wybrany produkt → „Dane produktu” → „Wysyłka” i wybrać odpowiednią klasę wysyłkową.

Jak zbudować swój sklep WooCommerce

Marketing

jak zbudować swój sklep WooCommerce

Marketing i promocja sklepu na WooCommerce, może przebiegać poprzez:

  • korzystanie z dodatkowych kanałów, które pomogą dotrzeć do nowych klientów, np. reklamy na Facebook (wtyczka „Facebook for WooCommerce”), połączenie sklepu z Google (wtyczka „Google Listings & Ads”), używanie popularnych platform (Pinterest, Amazon, itp.),
  • korzystanie z e-mail marketingu – tworzenie personalizowanych wiadomości może zwiększyć sprzedaż poprzez np.: wysyłanie klientom przypomnienia o produktach w koszyku i liście życzeń, zachęcaniu do wystawiania opinii, oferowanie spersonalizowanych kuponów,
  • Oferowanie rabatów i kuponów, które zachęcą użytkowników do robienia zakupów – przykładowo wtyczka „Points and Rewards” umożliwia klientom zbieranie punktów po każdym zamówieniu i wymienianiu je na zniżki,
  • Content marketing – promowanie swojej marki za pomocą treści może pomóc w zdobyciu zaufania i większego zaangażowania klientów. Dobrymi praktykami są: prowadzenie bloga, który będzie generował ruch na stronie, pisanie tekstów pod SEO oraz oferowanie cross-sellingu (oferowanie produktów uzupełniających, np. do laptopa warto kupić ochronne etui) oraz up-sellingu (czyli oferowanie takiego samego produktu, jednak lepszej jakości, z lepszymi parametrami, często droższego).

Narzędzia pomocne w promowaniu sklepu WooCommerce, są dostępne jako bezpłatne i płatne wtyczki, które sprzedawca może zainstalować.

Analityka

Zainteresowanie się tematem analityki, może pomóc w zrozumieniu zachowania klientów, z jakimi ewentualnymi problemami się zmagają podczas pobytu w sklepie internetowym, dlaczego nie dokończają procesu zakupowego, jakie mają oczekiwania i potrzeby, itp. Najpopularniejszym narzędziem jest Google Analytics, który posiada dostęp do wielu informacji, takich jak np. skąd przychodzą klienci, jaka jest liczba odwiedzin strony, kto odwiedza witrynę, itp. W analityce pomagają również dostępne w bibliotece wtyczki.

Podsumowanie

WooCommerce jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce. Sprzedawcy cenią sobie dużą elastyczność oraz łatwość użytkowania. Platforma posiada również szereg dodatkowych wtyczek, które pomagają w zwiększeniu zaangażowania klientów oraz sprzedaży. Teraz już wiesz jak zbudować swój sklep z WooCommerce.

Zapoznaj się z możliwościami jakie oferują inne platformy e-commerce:

Jeśli podobają Ci się treści, które tworzymy, sprawdź również: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, YouTube, Pinterest.

Jak zbudować sklep WooCommerce - instrukcja krok po kroku martin sparks avatar 1background

Autor: Marcin Iskrzycki

Pasjonat e-commerce, który każdą wolną chwilę poświęca na przeszukiwanie Internetu, aby być na bieżąco z nowinkami i trendami dotyczącymi zakładania i prowadzenia dochodowych sklepów internetowych.